Powiatowe refleksje 7

Tekst nieopublikowany

W ramach moich obowiązków przewodniczącego Komisji Bezpieczeństwa w Radzie Powiatu, w ostatnich tygodniach poświęciłem sporo uwagi aspektowi bezpieczeństwa socjalnego. Zbliżająca się zima skłania do zastanowienia się nad tą częścią naszej społeczności, która z różnych względów nie jest w stanie samodzielnie utrzymać minimalnego standardu życia. Jeśli chodzi o gminę Niepołomice bardzo pomocną w tym względzie była dla mnie p. Ewa Krzysica, kierująca miejsko-gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Patrząc na powstające jak grzyby po deszczu nowe domy oraz zatłoczone samochodami ulice, można by sądzić że nie ma wśród nas naprawdę biednych ludzi. Tymczasem niepołomicki gminny OPS tylko w pierwszym półroczu objął różnymi formami pomocy 556 rodzin.

Wiele z nich nie ma środków na zapłatę za media, kupno opału, czy regularne opłacanie czynszu. Pracownicy socjalni wytypowali 17 rodzin najbardziej potrzebujących wsparcia. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie trudnym czasem, gdyż kumulują się wydatki związane z ogrzewaniem, ciepłą odzieżą i wyprawą dzieci do szkoły (podręczniki szkolne itp.). Praktyka działania służb socjalnych jest taka, że nie przekazują pieniędzy do ręki potrzebującym, lecz po prostu opłacane są ich rachunki bezpośrednio na konta zakładu energetycznego, gazowniczego, czy wodociągów. Dotyczy to w szczególności rodzin dotkniętych alkoholizmem. Można powiedzieć, że wiele osób samo skazało się na biedę.

Jednak tragiczne konsekwencje ich pijaństwa, czy niechęci do pracy ponoszą niewinne dzieci. W szczególności dla nich organizowane jest dożywianie w formie obiadów przygotowywanych w szkolnych stołówkach. Dla dzieci z patologicznych rodzin często jest to jedyny posiłek w ciągu dnia. Są też dzieci wymagające pomocy, dotknięte chorobą, czy niepełnosprawnością. Wspaniałą pracę wykonuje tutaj stowarzyszenie „Dziecięce Marzenia”. Działa ono od 2000 roku, obejmując 67 rodzin z terenu powiatów wielickiego, bocheńskiego i krakowskiego. Z zajęć rehabilitacyjnych i leczniczych organizowanych przez to stowarzyszenie korzysta miesięcznie około 110 niepełnosprawnych osób.

Jak im wszystkim pomóc? Potrzebne są pieniądze, artykuły szkolne, ciepła odzież, opał, środki czystości, które można przekazać na adres gminnego OPS w Niepołomicach. Ja ze swojej strony zdecydowałem się finansować obiady dla trójki potrzebujących dzieci (miesięczny koszt obiadów dla jednego dziecka wynosi 120,00 PLN ).

Apeluję więc do wszystkich, którzy mogą podzielić się z potrzebującymi, aby uczynili to właśnie teraz.

Udostępnij wpis:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy