Powiatowe refleksje 6

Gdy dostaną Państwo do rąk ten numer GN, wyborczy zgiełk będziemy mieli już szczęśliwie poza sobą. Wracamy więc do lokalnych spraw. W pierwszym tygodniu października miałem przyjemność uczestniczyć w otwarciu północnej obwodnicy Niepołomic. Zapewne otwarcie tego ciągu komunikacyjnego odciąży zatłoczone centrum. Chociaż myśląc o dalszej perspektywie, zamknęliśmy sobie w ten sposób możliwość stworzenia w przyszłości nowoczesnego, torowego połączenia z centrum Krakowa. W wielkich aglomeracjach najszybszymi połączeniami są i będą podziemne i naziemne koleje oraz szybkie tramwaje. Dokończona została także realizacja inwestycji – most na Podłężance w Grabiu. Powstaną tam również nowe pobocza i chodnik przy ul. Krakowskiej.

Nastała jesień. Z każdym dniem zmierzch przychodzi coraz wcześniej. Według zapewnień dyrektorów szkół, z którymi rozmawiałem, dla wszystkich dzieci Gmina zakupiła kamizelki odblaskowe. Apeluję więc do wszystkich rodziców, aby dbali o to, aby dzieci obowiązkowo z nich korzystały. Niech pamiętają również o odblaskach wszyscy rowerzyści i dorośli piesi.

Nadciągające chłody zmuszają do rozpalenia w piecach. Pojawia się więc zagrożenie zatrucia czadem. Ten bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku zabójca w 2010 roku uśmiercił w Polsce 44 osoby, a prawie 700 uległo zatruciu. W naszym województwie zmarło 6 osób, a poszkodowanych było 60. Warto więc skontrolować szczelność instalacji, szczególnie w pomieszczeniach, w których wstawiono nowoczesne, szczelne okna. Pamiętajmy, że najczęściej do wypadków zatrucia czadem dochodzi w łazienkach wyposażonych w grzałki wody przepływowej, tzw. termy gazowe. Warto również skontrolować instalację elektryczną, gdy zamierzamy dogrzewać pomieszczenia piecykami na prąd.
Z kasztanowców spadają brunatne, pokryte plamami liście. Szotówka, która zaatakowała kasztanowce w Krakowie 12 lat temu robi coraz większe spustoszenie. Jak do tej pory nie znaleziono skutecznego antidotum na tego owada. Być może dzieci naszych wnuków nie będą miały już okazji zbierać kasztanów.

Udostępnij wpis:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy