Powiatowe refleksje 1

Jestem bezpartyjny, lecz gdy w listopadzie ubiegłego roku wystartowałem do Rady Powiatu z listy Platformy Obywatelskiej niespodziewanie znalazłem się w centrum „lokalnej polityki”.

Niestety nie jest to budujące doświadczenie. Będąc przez kilka miesięcy świadkiem przepychanek, targów, zawiązywania i rozwiązywania „koalicji”, udanych i nieudanych prób podkupywania i przeciągania na swoją stronę, mogę stwierdzić, że partyjne szyldy mają w tej grze dość instrumentalny charakter. W sumie żałosny widok. Z łezką w oku wspominam atmosferę i sposób działania Komitetu Obywatelskiego w Niepołomicach sprzed 22 lat. Nikt tam nie myślał o stołkach, funkcjach, dietach i koalicjach. Pierwsza Rada Miejska w latach 1990 – 1994 pracowała całą kadencję bez diet i wynagrodzeń. Ważny był program i społeczna misja. Cóż, czasy się zmieniają, choć to przecież ludzie tworzą obraz swoich czasów. Może więc inni ludzie?

Nie jestem zainteresowany udziałem w żadnych targach i pseudo politycznych walkach frakcyjnych, które głównie wynikają z osobistych animozji i niezaspokojonych ambicji niektórych tzw. „działaczy samorządowych”. Dlatego aby nie tracić sensu mojego udziału w Radzie, tym bardziej zamierzam skoncentrować się na budowaniu kontaktu z moimi wyborcami.

Należy się Państwu więc kilka informacji, co się do tej pory wydarzyło. Z gminy Niepołomice w Radzie Powiatu zasiada pięć osób : Tadeusz Feret z Platformy Obywatelskiej, Marek Burda z Prawa i Sprawiedliwości, dwie osoby z ugrupowania „Przyjazny Powiat” Wiesław Bobowski i Beata Kukla – aktualnie Radni niezależni oraz moja skromna osoba. Rada Powiatu zdążyła wybrać na przewodniczącego Wiesława Bobowskiego, odwołać go i wybrać na jego miejsce Adama Kociołka. Wybrano również po sześciu tygodniach „negocjacji” na starostę Jacka Juszkiewicza (PiS), który sprawował ten urząd w poprzedniej kadencji. Powołano zarząd w składzie: Tadeusz Feret z Niepołomic, Jan Kot z Bodzanowa, Lech Pankiewicz z Wieliczki. Powołano komisje merytoryczne.

Uchwalono budżet powiatu na 2011 rok. Dochody zaplanowano na kwotę ponad 54 mln, a wydatki na ponad 63 mln. Z tej kwoty prawie 12 mln stanowią wydatki inwestycyjne. W związku z tym, że główne zadania powiatu dotyczą oświaty i dróg, na te cele skierowane jest gros środków. Kluczowe inwestycje oświatowe to: budowa Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby (2,2 mln) i rozbudowa Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce (1,5 mln zł.). Pół miliona złotych przyznano na budowę kompleksu sportowego przy Zespole Szkół w Gdowie. Największą z planowanych inwestycji drogowych ma być przebudowa ul. Krakowskiej w Niepołomicach (2,6 mln). Podobną kwotę zaplanowano na remont dróg powiatowych w Czarnochowicach, Kokotowie i Węgrzcach Wielkich. Ponad 1,5 mln złotych będzie kosztować przebudowa mostu na potoku Podłężanka w Grabiu. Z budżetu powiatu ponad 8 mln złotych wydatkowane będzie na pomoc i politykę społeczną. Prawie 11,5 mln złotych to koszty utrzymania szkół. Na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową przeznaczono 3,3 mln złotych.

W Radzie tej kadencji podjąłem się przewodniczenia komisji bezpieczeństwa publicznego i praworządności. Myślę że jest to temat ważny również dla mieszkańców naszej gminy. Dlatego też będę wdzięczny za wszystkie Państwa uwagi i propozycje dotyczące tego obszaru.
Oceniając potrzeby i widząc jaką dolegliwością dla mieszkańców gminy Niepołomice jest załatwianie spraw komunikacyjnych w Wieliczce, zamierzam wspólnie z Tadeuszem Feretem podjąć temat możliwości zlokalizowania w Niepołomicach powiatowej filii wydziału komunikacji. Proszę więc o opinie i sugestie w tej sprawie.

Zbliżają się Święta Wielkiej Nocy, dlatego za pośrednictwem Gazety Niepołomickiej, składam wszystkim mieszkańcom gminy Niepołomice życzenia spokojnych i zdrowych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech przy Waszych stołach zagości rodzinne ciepło, a Lany Poniedziałek niech nie będzie zbyt mokry.

Jakub Paluch 
Radny Powiatu Wielickiego 
Mój kontakt : tel. 012 288 02 10 
Mail : jakub.paluch@powiatwielicki.pl 
Dyżury : Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach Plac Zwycięstwa 13 w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w godzinach od 16: 00 do 17: 00.

Udostępnij wpis:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy