Upamiętnić pomordowanych na Kozich Górkach

11 grudnia 2022 roku, na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice, wziąłem udział w uroczystość upamiętniającej 80. rocznicę śmierci Stanisława Klimeckiego, Prezydenta Miasta Krakowa, rozstrzelanego wraz z tysiącem innych osób w Puszczy Niepołomickiej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ofiar, odprawiona w kościele parafialnym w Niepołomicach przez ks. Stanisława Mikę. Po niej uczestnicy wydarzenia przenieśli się do Puszczy Niepołomickiej. Spotkanie miało się odbyć przy pomniku na Kozich Górkach, ale z uwagi na silne opady śniegu i niebezpieczeństwo złamania się drzew zostało przeniesione w okolice Drogi Królewskiej. 

To właśnie Kozie Górki w Puszczy stały się świadkiem jednego z najkrwawszych epizodów II Wojny Światowej. Rozstrzelano tu 1000 niewinnych osób, głównie inteligencję krakowską. Wśród rozstrzelanych 11 grudnia 1942 r. był ówczesny prezydent Krakowa, doktor Stanisław Klimecki.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Wojewody, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Krakowa, Instytutu Pamięci Narodowej, Lasów Państwowych, Rady Powiatu Wielickiego i wielu innych środowisk i instytucji. 

Nie zabrakło też mieszkańców chcących w ten sposób oddać Ofiarom to, co można najlepszego – pamięć i szacunek. 

Udostępnij wpis:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy