Obchody 105. rocznicy powstania Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej w Wieliczce

28 listopada 2023 roku odbyły się uroczystości związane z obchodami 105. rocznicy powstania Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Wydarzenie było hołdem złożonym Komandorowi Bogumiłowi Nowotnemu, urodzonemu w Wieliczce pierwszemu dowódcy Marynarki Wojennej i odbyło się przy jego tablicy pamiątkowej w Wieliczce.

Komandor Bogumił Nowotny, urodzony w Wieliczce, jest symbolem miłości do ojczyzny, wolności i morza. Służył niegdyś w marynarce austro-węgierskiej, ale na najważniejszą życiową misję wysłał go Józef Piłsudski, zlecając mu stworzenie polskiej floty i to mimo, że w tamtym czasie nasz kraj nie miał dostępu do morza.

Rozpoczynając od statków na Wiśle przy twierdzy Modlin, Nowotny sukcesywnie budował siłę polskiej marynarki. A po kilku latach – jak podkreślił starosta wielicki Adam Kociołek – „W czasie II Wojny Światowej, gdy nie mieliśmy państwowości, jedynymi skrawkami wolnej Polski były okręty polskiej marynarki wojennej„.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w dowód uznania dla zaangażowania i otwartości na krzewienie obronności Państwa, uhonorowało Starostę Wielickiego Adama Kociołka oraz Wójta gminy Gdów – Zbigniewa Wojasa Złotym medalem za wybitne zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

Ciekawostką jest fakt, że obecnie połowa marynarzy w polskiej flocie pochodzi z centralnej lub południowej Polski. To dowód na to, że miłość do morza i służby na rzecz obronności kraju nie zna barier regionalnych.

Udostępnij wpis:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy