Konferencja na temat ruchu harcerskiego

Wczoraj w naszym niepołomickim Ośrodku Harcerskim odbyło się bardzo ciekawe spotkanie. Środowisko Szczepu Puszcza zaprosiło do dyskusji nad problemami ruchu harcerskiego wybitnych harcerskich działaczy oraz sympatyków i rodziców.

Władze samorządowe reprezentował Burmistrz Roman Ptak i Przewodniczący Rady Marek Ciastoń, Radę Powiatu reprezentowali Aleksandra Ślusarek Członek Zarządu Powiatu i Marek Burda Przewodniczący Rady. Byli przedstawiciele grona pedagogicznego i odpowiedzialny od niedawna za gminną oświatę dyrektor Wiesław Bobowski…….Rodzice i harcerscy instruktorzy.

A wiec bardzo godna reprezentacja . Ale było warto bo też i goście z Polski byli nietuzinkowi. Hm Bogusław Kośmider Przewodniczący Rady Miasta Krakowa i wybitni harcmistrze znani w harcerskiej Polsce Marek Gajdziński i Jarosław Błoniarz z Warszawy oraz Andrzej Wysocki z Krakowa a może dziś bardziej z Podhala. Ciekawa, mądra dyskusja do zobaczenia na załączonej relacji filmowej.

Ze spotkania jest komunikat w którym Szczep Puszcza apeluje o dyskusje i proponuje ważne zmiany w dotychczasowej praktyce działania ZHR. Pewnym dysonansem było zachowanie kilku przedstawicieli władz ZHR obecnych na Sali, którzy prezentowali pełne samozadowolenie i nie widzieli potrzeby żadnych zmian. Równocześnie nie powiedżieli nic ciekawego a na kluczowe pytania takie jak ile powstało nowych drużyn, czy ilu instruktorów posiada jakie stopnie nie potrafili udzielić odpowiedzi. Widać jak organizacja po 25 latach się zbiurokratyzowała i wykreowała kadrę młodych urzędników broniących status quo. Ciekawa debata , ciekawi ludzie . Myślę że harcerskie środowisko niepołomickie jest na tyle silne i bogate dorobkiem 40 lat pracy że harcerska Polska powinna posłuchać ich głosu. Szczególnie że mają pełne poparcie naszej lokalnej społeczności. 

Udostępnij wpis:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy