20 lat współpracy z powiatem monachijskim

W minionym tygodniu uczestniczyłem w spotkaniu z okazji 20 lat partnerstwa pomiędzy powiatami monachijskim, wielickim i krakowskim. 

Powiat Monachijski to powiat w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w regionie Monachium. I chodź jego siedzibą jest Monachium, to samo miasto nie wchodzi w jego skład. 

Historia współpracy sięga 1999 roku, kiedy to miała miejsce reforma samorządowa w Polsce. W jej ramach w naszym kraju powstały powiaty. Ponieważ miały podobną formę, co ich niemieckie odpowiedniki szukaliśmy porady i wsparcia w tworzeniu nowych struktur właśnie w Niemczech. 

W wyniku tego 20 lat temu, w kwietniu 2003 roku, polskie powiaty krakowski i wielicki przypieczętowały swoje partnerstwo z powiatem monachijskim. Od tego czasu współpraca polega głównie na wymianie wiedzy i doświadczeń w zarządzaniu publicznym, rywalizacją sportową młodzieży, wspólnymi ćwiczeniami straży pożarnych wszystkich powiatów czy wizytach zespołów muzycznych. 

 Ostatnio nasze powiaty wspólnie wspierały ludzi na Ukrainie. Starosta Krakowski, przekazał na ręce Starosty Christopha Göbla oficjalne podziękowania od Szefowej Administracji Wojskowej ukraińskiego obwodu lwowskiego, który otrzymał od wszystkich partnerów szeroko zakrojoną pomoc. Wszyscy liczymy na szybkie, wspólne spotkanie przedstawicieli wszystkich trzech krajów po zakończeniu wojny. 

W delegacji uczestniczyli radni, pracownicy administracji powiatów, ale także pionierów współpracy i wieloletnich zwolenników partnerstwa. 

Podczas spotkania starosta Adam Kociołek wręczył staroście Christophowi Göbelowi wykonaną z soli figurkę św. Kingi będąca jednocześnie patronką górników, jak i symbolem samorządności.

Udostępnij wpis:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy